You are currently viewing Jakich produktów unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Jakich produktów unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest proste. Ta choroba jest bardzo uciążliwa szczególnie dla najmłodszych. U niemowląt charakterystyczne zaczerwienienia pojawiają się na twarzy, tułowiu, kończynach po stronie wyprostnej i pośladkach. Tym zmianom może towarzyszyć także astma i katar sienny. W złagodzeniu objawów może pomóc odpowiednia dieta. Sprawdź, jakich produktów należy unikać przy AZS!

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u dziecka nie jest trudne, jednak wymaga dokładnego przyjrzenia się zmianom na jego skórze. Zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość wyprysków, ich umiejscowienie oraz zachowanie Twojej pociechy. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci najczęściej obejmują:

  • wypryski i zaczerwienienia,
  • nadmiernie suchą i wysuszona skórę w miejscach występowania zmian,
  • silny świąd,
  • trudny do powstrzymania odruch drapania,
  • rozdrażnienie, płaczliwość i dyskomfort podczas ubierania.

W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista na pewno zapyta Cię o kontakt dziecka z alergenami, ponieważ niektóre z nich wpływają na zaostrzenie zmian chorobowych. Tymczasem poprawa jakości powietrza, częstsze zmiany pościeli i wykluczenie wybranych produktów mogą znacząco złagodzić przebieg AZS.

Czego nie powinno się jeść przy atopowym zapaleniu skóry?

Jeśli Twoje dziecko boryka się z atopowym zapaleniem skóry, koniecznie przyjrzyj się jego diecie. W pierwszej kolejności usuń z jadłospisu wszelkie alergeny takie jak: mleko krowie, jaja, ryby, owoce morza, orzechy, orzeszki arachidowe, soję i pszenicę. Kobiety karmiące piersią powinny również na wszelki wypadek unikać tych produktów. Warto też mieć na uwadze, że objawy AZS mogą się nasilać po spożyciu produktów, do których dodano sztuczne barwniki i aromaty. Dlatego posiłki dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry powinny być przygotowane z naturalnych produktów, najlepiej takich, które pochodzą z ekologicznych upraw. Specjaliści przekonują, że już nawet drobne zmiany w diecie dziecka mogą w widoczny sposób zahamować lub złagodzić przebieg AZS. 

Jak jeszcze można złagodzić skutki AZS?

Atopowe zapalenie skóry wpływa na codzienne funkcjonowanie dziecka. Poza zastosowaniem specjalnych maści i wykluczeniem z diety alergenów, warto jeszcze przyjrzeć się kosmetykom i detergentom, z którymi dziecko ma styczność. Duży wpływ na złagodzenie skutków AZS będzie miało zastosowanie hipoalergicznego proszku do prania. Natomiast zdecydowanie odradza się płukanie dziecięcych ubrań w płynach o bardzo intensywnym zapachu. Dodatkowo to ważne, aby do czyszczenia powierzchni, z którymi dziecka styka się na co dzień, stosować preparaty bazujące na naturalnych składnikach. Każdy kontakt z silnym detergentem może podrażnić skórę maluszka. Dobrym pomysłem będzie również zakup nawilżacza powietrza z filtrami, które szybko wyłapią wszelkie zanieczyszczenia.

Dzieci chorujące na AZS potrzebują bardzo troskliwej opieki. Ich skóra musi być cały czas chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przede wszystkim przed silnym promieniowaniem UV. Jeśli będziesz ściśle stosować się do zaleceń lekarskich, szybko zauważysz poprawę u swojego maluszka.