Zaostrzenia atopowego zapalenia skóry mogą występować o każdej porze roku, bo skóra osoby cierpiącej na egzemę jest narażona na różne czynniki drażniące. Zimą w sposób szczególny dokuczliwe są roztocza, a także niska temperatura, suche powietrze w domu ze względu na nieodpowiednią wentylację. Na egzemę wpływ ma nawet noszenie nieodpowiedniej odzieży. Warto zatem dowiedzieć się, jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry zimą?
Atopowe zapalenie skóry zimą – jak zapobiegać zaostrzeniom choroby?
AZS podobnie jak inne dermatozy przebiega w okresach zaostrzenia i remisji. Należy robić wszystko, by te drugie okresy były jak najdłuższe. Niestety skóra z egzemą narażona jest na różnorodne czynniki drażniące. Wynika to z naruszenia naturalnej bariery hydrolipidowej i jej nieprawidłowej budowy. Należy wiedzieć, że większość przypadków AZS ma podłoże genetyczne, które związane jest z mutacjami genów kodujących białka strukturalne i funkcjonalne odpowiedzialne za szczelność i prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej. Aż u 75% chorych AZS ma podłoże genetyczne, a u 25% środowiskowe związane z alergenami, stresem, zmianami hormonalnymi i nieprawidłową reakcją układu immunologicznego objawiającą się wypryskiem skórnym wraz ze świądem. Choroba może ulegać zaostrzeniom, dlatego należy szczególnie dbać o ograniczenie czynników, które wywołują wysypkę i świąd. Może być to stres, nieprawidłowa dieta, ale i roztocza kurzu domowego. Stąd zimą, ale i o innych porach roku trzeba dbać o regularne pranie i wymienianie pościeli, raz na kilka tygodni. Nie należy przy tym używać innych drażniących środków, wybielaczy. Trzeba bardzo dokładnie czytać składy kosmetyków i unikać tych, które posiadają alkohol, SLS, SLES czy oleje mineralne i inne wysuszające skórę substancje. Osoby z AZS w sposób szczególny powinny pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ale i nawilżaniu skóry, także wtedy gdy nie są widoczne na skórze charakterystyczne wypryski.
Jak skutecznie leczyć objawy atopowego zapalenia skóry zimą?
Wiele osób zastanawia się, jak leczyć atopowe zapalenie skóry. Należy wiedzieć, że w tym przypadku można stosować jedynie leczenie objawowe, bo jak na razie jest to jedna z dermatoz, która nie jest uleczalna i objawy mogą częściej lub rzadziej nawracać. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie preparatów zawierających emolienty, czyli balsamów i kremów głęboko nawilżających. Choć w okresach zaostrzeń lekarz może przepisać dodatkowe leki takie jak choćby glikokortykosteroidy, to dzięki regularnemu stosowaniu emolientów można uniknąć doprowadzenia do znacznego zaostrzenia objawów i konieczności wprowadzenia farmakoterapii. Warto zatem sięgnąć po krem, zawierający naturalne oleje, takie jak konopny czy z awokado oraz ceramidy, przeznaczony do skóry atopowej. O takim nawilżeniu nie można zapominać zimą, gdy skóra jest narażona na działanie wiatru, niskiej temperatury, suchego powietrza oraz substancje drażniące, choćby smog. Warto zatem instalować oczyszczacze powietrza.
Domowe sposoby na AZS – co może być skuteczne?
Nawet pot może powodować zaostrzenie objawów AZS, stąd w przypadku nadmiernego pocenia zalecane są krótkie szybkie prysznice, a następnie nawilżanie skóry emolientami. Wbrew pozorom zwykle można stosować zarówno kremy ze sterydami, jak i emolienty w jednej pielęgnacji, choć oczywiście warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Na AZS mogą pomagać też napary z rumianku, zarówno dodawane do kąpieli jak i wypijane, jednak i tutaj należy się skonsultować, bowiem niektóre osoby rumianek może uczulać. Na wcześniej zabezpieczoną emolientem skórę można nakładać też mokre opatrunki albo kompresy żelowe. Zimą najlepiej ustawiać temperaturę 18-20 stopni w pomieszczeniach, gdyż taka jest najkorzystniejsza dla skóry atopowej.