Spis treści

Niepłodność to w dzisiejszych czasach problem dość powszechny. W Polsce jest nim dotkniętych aż 1,5 miliona par. Niestety liczba ta prawdopodobnie będzie już tylko rosnąć. Nic więc dziwnego, że coraz więcej par szuka alternatywnych dróg do rodzicielstwa. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań – i w wielu przypadkach jedynym – jest in vitro. Jednak koszty takiego leczenia przekraczają możliwości finansowe wielu par, przez co spełnienie marzeń o potomstwie staje się dla nich nieosiągalne. Na szczęście samorządy niektórych miast reagują na ich potrzeby, częściowo finansując procedurę in vitro ze środków publicznych. Jak wygląda dofinansowanie in vitro w naszym kraju? Co zmieni rządowy program in vitro wchodzący w życie w połowie bieżącego roku? Przeczytaj?

Program in vitro – dofinansowanie obejmuje zwykle pojedynczą procedurę

Para zakwalifikowana do miejskiego programu in vitro może najczęściej liczyć na pokrycie kosztów pojedynczej procedury in vitro. Ta z kolei składa się z kilku etapów:

  • punkcji jajników – jest to moment, w którym nakłuwa się pęcherzyki jajnikowe, by pobrać z nich niewielką ilość płynu zawierającego komórki jajowe. Punkcja jajników w większości przypadków jest poprzedzona stymulacją hormonalną;

  • pozyskania plemników z oddanej przez partnera pacjentki próbki nasienia oraz przygotowania ich do zapłodnienia – mężczyzna oddaje nasienie drogą masturbacji w przeznaczonym do tego celu pokoju;

  • zapłodnienia pozaustrojowego – wraz z monitoringiem rozwoju zarodka;

  • przeniesienia zarodka do jamy macicy kobiety;

  • witryfikacji (zamrożenia) nadliczbowych zarodków.

In vitro Warszawa – czy będzie dofinansowanie?

Klinika Gyncentrum także jest realizatorem wielu miejskich programów in vitro. Co więcej, dzięki swojemu zaangażowaniu osiąga imponującą skuteczność, wynoszącą nawet 80% przy pierwszej próbie. Z pomocy kliniki Gyncentrum, w ramach dofinansowania, mogą skorzystać mieszkańcy Wrocławia, Krakowa, Mysłowic, Zawiercia, Sosnowca, Częstochowy, Radomia, Radomska, Lublina oraz Pyskowic. Niewykluczone, że klinika Gyncentrum stanie się również realizatorem miejskiego programu in vitro w Warszawie.

Jakie kryteria musi spełnić para chcąca skorzystać z dofinansowania do in vitro?

Samorządy nie mają nieograniczonych środków na dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Do programu nie zakwalifikują się więc wszystkie niepłodne pary składające wniosek. Dofinansowanie in vitro przysługuje wyłącznie parom spełniającym określone kryteria. Nie są one wspólne dla wszystkich miast, w związku z czym, zanim para podejmie decyzję o złożeniu wniosku, powinna dokładnie zapoznać się z zasadami naboru do programu obowiązującymi w danym mieście. Choć samorządy przyjmują indywidualne kryteria kwalifikacji, część z nich jest taka sama we wszystkich programach.

  • Wiek: w większości programów kobieta musi mieścić się w przedziale wiekowym 20-42 lata

  • Związek: dofinansowanie in vitro jest dostępne wyłącznie dla par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim.

  • Kwalifikacja lekarska: każda para kwalifikowana jest do programu przez lekarza, który bierze pod uwagę m.in. poziom AMH u pacjentki.

  • Miejsce zamieszkania: para musi mieszkać w mieście, w którym ubiega się o dofinansowanie in vitro.

Rządowy program dofinansowania in vitro – jak zmieni sytuację niepłodnych par?

W Polsce leczenie niepłodności metodą in vitro nie jest jeszcze finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystko ma się zmienić w czerwcu 2024 roku, wraz z wejściem programu rządowego. Przywrócenie finansowania, wycofanego w 2016 roku, jest efektem przyjęcia jeszcze w roku ubiegłym nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa, na którego realizację przewidziano aż 500 mln złotych. Miejskie programy in vitro, choć niezwykle potrzebne, to w dobie rosnącego problemu niepłodności, są niewystarczające. Dlatego niezbędne jest dodatkowe źródło finansowania. Zwiększy ono dostępność niepłodnych par do procedury in vitro, dając im szansę na zrealizowanie ich największego marzenia. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach będzie odbywać się kwalifikacja do programu ani jaki będzie zakres dofinansowania. Wiadomo natomiast, że samorządy nie zamierzają na razie rezygnować ze swoich programów.

Podsumowując, in vitro nierzadko staje się jedyną szansą na posiadanie potomstwa. Niestety jest ono poza zasięgiem wielu niepłodnych par, w uwagi na wysokie koszty tej metody leczenia. Samorządy wielu miast oferują co prawda dofinansowanie do in vitro, jednak w ograniczonym zakresie i pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Dlatego już wkrótce wprowadzony zostanie rządowy program in vitro, który ma na celu zwiększenie dostępności do zapłodnienia pozaustrojowego wszystkim parom marzącym o dziecku.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Gyncentrum.pl

artykul molpharmna blog
Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp