You are currently viewing Czym są i dla kogo pomoc sensoryczne?

Czym są i dla kogo pomoc sensoryczne?

Problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, czyli innymi słowy zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą w dużej mierze osób w spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera, a także osób z ADHD i wieloma zaburzeniami neurologicznymi. Bardzo często również osoby dorosłe cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej, co powoduje spory dyskomfort w życiu, a nierzadko nawet problem z regulacją emocji. Dzisiejsza wiedza w tym zakresie zarówno z dziedziny psychologii jak i pedagogiki jest bardzo szeroka i jesteśmy w stanie bardzo dobrze reagować na wiele tego typu zaburzeń. Największą uwagę rzecz jasna skupiamy na dzieciach, w których przypadku zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć również bardzo poważny wpływ na rozwój.

Zabawki sensoryczne – przykłady

            W przypadku dzieci bardzo często stosowane są rozmaite zabawki sensoryczne. Rzecz jasna takie zabawki muszą być przystosowane do kategorii wiekowej, a także stopnia zaburzenia lub obszaru nad którym chcemy pracować. To między innymi piasek kinetyczny, pianki sensoryczne, specjalne zabawki do kąpieli takie jak chociażby kolorowe kuleczki, a także ciekawe puzzle sensoryczne czy też zabawki do wkładania i wyciągania. Bardzo ciekawym przykładem są tablice sensoryczne, na których znajdziemy bardzo wiele faktur i materiałów, a także sposobów manipulacji nimi.

 

Pomoce sensoryczne – dla kogo?

            Rozmaite pomoce sensoryczne mogą być wykorzystywane chociażby w terapiach SI, ale również pomocowo w wielu innych miejscach i sytuacjach. Solidnie wykonane, certyfikowane i bezpieczne pomoce sensoryczne zakupione w sklepie intibag.eu są rozwiązaniem doskonałym w przypadku gabinetów fizjoterapeutycznych, terapii SI, a także w niektórych przypadkach do ćwiczeń domowych z małymi dziećmi lub nawet dla osób dorosłych. Spektrum zastosowań tego typu pomocy jest niezwykle szerokie i mogą one służyć zarówno jako

 

Worki i pufy sensoryczne – ciekawe pomoce sensoryczne

To na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę w przypadku worków i puf sensorycznych to fakt, że pozwalają one na bardzo skuteczną pracę z osobami dorosłymi, a także dziećmi. Worki i pufy to przede wszystkim głęboki ucisk i bardzo przyjemne doznanie sensoryczne, które mogą być przydatne u osób z nadwrażliwością lub zbyt niską wrażliwością na bodźce. Pozwalają one również na bardzo wiele wygody oraz relaksacją. Może być to przydatne przede wszystkim osób z autyzmem czy też ADHD. To również obiekty sensoryczne, które są przy poprawnym ich używaniu całkowicie bezpieczne tak dla dzieci, jak również dla osób dorosłych.