Atopowe zapalenie skóry głowy jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Choć badania trwają już latami, to nadal choroba nie jest uleczalna. Ale można doprowadzić do jej remisji. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja. My skupimy się właśnie na pielęgnacji skóry głowy.
Jak objawia się atopowe zapalnie skóry głowy?
Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry głowy daje dosyć charakterystyczne objawy. Pojawia się duża suchość skóry głowy, ale też zaczerwienienie. Dodatkowo występuje intensywny świąd. Suchy naskórek ulega uszkodzeniu, a w konsekwencji pojawiają się bolące ranki, drobne pęcherzyki oraz grudki. Niestety często świąd jest tak intensywny, że rany są rozdrapywane, a to z kolei prowadzi do nadkażenia ran. W bardziej zaawansowanych przypadkach dochodzi do wypadania włosów.
Choroba ma podłoże autoimmunologiczne, choć na jej rozwój ma wpływ genetyka oraz czynniki środowiskowe. Powszechnie uważa się także, że atopowe zapalnie skóry głowy jest powiązane z nieprawidłową budową oraz funkcjonalnie bariery ochronnej naskórka. Dochodzi wtedy do parowania wody ze skóry i przesuszania się, ale i tworzy się środowisko sprzyjające namnażaniu się drożdżaków Malassezia.
Jak pielęgnować skórę z atopią?
Właściwa pielęgnacja rzeczywiście może zmniejszyć intensywność zmian i poprawić ogólny komfort życia. Jednak musi być ona także właściwie przemyślana. Na pewno warto sięgnąć po szampony, które zawierają mocznik, ale też prebiotyk jakim jest biolin. Wspomagają one prawidłowe funkcjonalnie mikrobiotu skóry, ale też zmniejszają swędzenie. Duże znaczenie ma także fakt, że regenerują skórę i wzmacniają jej warstwę lipidową. Doskonale sprawdzają się też kosmetyku z dodatkiem betainy, ale i alantoiną, które przede wszystkim odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry. Jeżeli odczuwacie naprawdę intensywne swędzenie, to możecie wykonać peeling trychologiczny na bazie płatków owsianych. Wystarczy tylko 100 g płatków zalać 100 ml wody i dokładnie całość rozdrobnić. A gdy napęcznieją wystarczy tylko wmasować je w skórę głowy. Następnie wykonuje się delikatny masaż i po około 10 minutach całość zmywa. Na koniec ponownie należy umyć włosy. Można także nałożyć odrobinę olejku roślinnego, choćby kokosowego. Trzeba jednak pamiętać, aby nie olejować skóry głowy, bo samo zmycie oleju może być trudne. Lekkie oczyszczające szampony mogą sobie z tym nie poradzić.
Co nasila objawy atopowego zapalenia skóry głowy?
Warto wiedzieć, że są czynniki, które nasilają objawy atopowego zapalenia skóry głowy. Przede wszystkim należy unikać stylizacji na ciepło. Włosy powinno się suszyć letnim bądź zimnym nawiewem. Nie zaleca się także prostowania włosów czy kręcenia na gorąco. Także kosmetyki stylizujące powodują nadmierne przesuszenie skóry, a przez to nasilają objawy. Oczywiście są też inne czynniki, które pogarszają kondycję skóry głowy. Jednym z nich jest stres. Choć nie można go całkowicie wyeliminować ze swojego życia, to jednak trzeba podjąć działanie, które ograniczy jego wpływ na organizm. Najlepiej zastosować aktywność fizyczną. Możecie uprawiać pilates czy jogging, ale też po prostu spacerować po parku. Nie zapomnijcie jeszcze o tym, jak ważna jest prawidłowa dieta. Powinna być ona oparta na dużej ilości warzyw oraz owoców. Zamiast tradycyjnych tłustych mięs, trzeba sięgnąć po ryby morskie.