MENU

Pieprz metystynowy zwany Kava kava (łac. Piper methysticum) jest to roślina z gatunku pieprzowatych.

Pochodzi z wysp Mikronezji i Vanuatu. Kava posiada długą tradycję uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku; używana jest od tysięcy lat w celach leczniczych, towarzyskich, a także w obrzędach religijnych.

Działanie lecznicze zawartych w Kavie kavalaktonów-

Kava posiada szereg właściwości leczniczych dzięki czemu jest stosowana w medycynie tradycyjnej, a także w medycynie konwencjonalnej.

Działanie Kavy-

relaksuje, pomaga w bezsenności, rozluźnia mięśnie, posiada delikatne działanie przeciwbólowe, łagodzi lęki i ataki paniki pobudza seksualnie, hamuje wzrost niektórych nowotworów, łagodzi stany depresyjne

Kava była stosowana przede wszystkim w leczeniu różnych infekcji, reumatyzmu, bólu mięśni, chorób skóry, bólu menstruacyjnego, astmy, chorób układu moczowego, nadpobudliwości czy bezsenności.

Była również stosowana jako afrodyzjak, po spożyciu kavy niektórzy doświadczają przyjemnego mrowienia w okolicy genitaliów, które zwiększa przyjemność z doznań seksualnych.

Kava jest również stosowana jako środek pomagający w walce z uzależnieniem od alkoholu oraz innych substancji.

Korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, ma działanie przeciwlękowe.

Do 2009 Kava była w Polsce w pełni legalną rośliną. W wyniku walki z dopalaczami znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii i dodano pieprz metystynowy - wraz z innymi roślinami - na listę substancji zakazanych, od tego momentu posiadanie żywych roślin kava, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów stało się w Polsce nielegalne.

W 2012 roku Polska była jedynym krajem w Europie w którym kava-kava była zakazana.

W sierpniu 2018 roku Pieprz metystynowy został oficjalnie wykreślony z wykazu substancji zakazanych.

Inne aktualności